Võrumaa talunaised oskavad veel leiba küpsetada ja suitsusaunas liha suitsutada.

Tulge - küpsetame koos leiba, võtame suitsusaunas maha suitsutatud liha, kütame suitsusauna mõnusalt soojaks ning hellitame pärast retke Vällamäele oma keha ja meeli mee ja kasevihaga suitsusaunas.

Küsi pakkumist: info[at]mooska.eu

 

Smoke Sauna in Haanja
SUITSUSAUN HAANJAS
Written by Mooska pere    Tuesday, 04 May 2010 20:40    Print E-mail

Tasu meie suitsusauna kütmiskorra eest oleme hinnanud 130 eurot.

Saunalavale mahub mõnusasti korraga 6 inimest ja saunast jätkub talvel 4 tundi 12 – 15 saunasõbrale. Enesestmõistetavalt sisaldab hind kahte vihta, käsitsi keedetud seepe, saunamett ja taimeteed. Ohtralt joovastavaid jooke manustanud saunalisteks ei sünni – pererahvas võtab endale õiguse valikuid teha. Lisatasu eest saab kadakaviha, saunalina, saunamütsi, saunamantli, istumisrätiku, koduõlut ... Meie sauna hea tava on, et peremees ja perenaine saunlevad koos külalistega.

savvusannake tiigiveeren

Saunake asub tiigi kaldal, saunlejatele on avatud turvaline jääauk. Oleme kütnud ja kütame oma suitsusauna vaid lepa halgudega. Vahest harva viskame sekka kuumuse lisamiseks ka kaske. Hüva tummist puupõlemislõhna täiendab saunas suitsutatud liha hõng, kaseviha ja saunamee järelhõng. Kuum suits teeb õhu mikroobidest puhtaks ja on sissehingamisel tervistava toimega.

Kütame sauna olenevalt ilmast ja saunlejate arvust 5 - 6 tundi. Edasi tuleb saun tuulutada ja karm kividelt välja visata. Meie sauna kütmine käib kojast. Seetõttu otsustab peremees, kas söed viia välja või jätta kerisele toeks. Suitsuaugu sulgeme pärast esimesi leile. Kerise kivid oleme toonud mererannast, sest usume merevees leiduvate soolade pikaajalisse eraldumisse kividest kütmise ja leili viskamise käigus.

Meie suitsusauna palgid on pärit Värska kandist ja neil on pikk ajalugu. Nad on üle elanud sünnitusi ja surnumõskmisi, tasumist raskest tööst väsinud lihastele aga ka lustlikke ja rõõmsaid saunaskäike. Nagu enamik Eestimaa talusaunu on needki palgid ühel päeval puhtaks nühitud ja keris on ümberehitamise käigus saanud korstna – suitsusaunast on saanud puhas saun. Ajapikku vajus saunake aga koos peremehega üha enam kössi, katus kukkus osaliselt sisse ja peremehest polnud enam selle parandajat. Sauna üks nurk mädanes ja kasutuskõlbmatuna jäi väärtuslik hoone unustusse. Meile pakuti väärtusetuid palke koos kobedama aidapalgiga. Täpsemal hindamisel segus, et palgid olid siiski enamjaolt kõvad. Pereisa Urmas koos Priidu ja mõnikord kõrgest koolist kojukäiva Vahuri abiga aitas vanad palgid taas ausasse SUITSUSAUNA seisusse. Tihenduseks palkide vahel oleme kasutanud naturaalset linatakku, vahelael on soojustuseks savi-liiva segu ja katust katab uhke mätas, kus näha erinevaid sooheinamaa taimi. Vahelagi, lava ja pingid on sauna praeguses asukohas kasvanud suurtest haabadest. Põrandalauad on lahtised ja suurte vahedega, et vesi laudadele seisma ei jääks, põranda all on hingamisruum ja täiteks kruusa-liiva segu. Meie saunas on piisavalt sooja vett, mis kütmisel ja saunatamisel tagab mõnusa, pehmelt niiske leili ja käsitsi tehtud seebid. Külma vett tuleb sauna ja pesemise edenedes saunlejatel tiigist juurde kanda.

Meie suitsusaunal oma saunavaim, mooska taat, kes pühib seebi silmast ja pahad mõtted peast. Kerise taga savitatud seinal on hingelind kaitsmas vanu palke ülemäärase kuumuse eest. Kui leiad saunast tulles kehalt nõgised jäljed siis vaata üle oma mõtted – musta südametunnistusega saunalisele võib saunavaim märgi jätta.

Suitsusauna nautimiseks varu piisavat aega, rahusta oma meel ning korrasta mõtted ja ära pargi kõhtu täis !

PS! Ohtralt joovastavalt jooke manustanud inimesed saunalisteks ei sünni.