Leilitõke muudab saunakuumuse ühtlasemaks

Leilitõkke skeem: Heiki MaibergEnamik saunasõpru teab, et kui kerisele leili visata, hoovab sealt kuum aur otse näkku, sundides leilipahvaku eest kössi tõmbuma.

Selline olukord on kõikide loodusseadustega kooskõlas, sest kuumadel kividel suures koguses tekkiv kuum aur kargab hooga lakke, ja et lagi on üsna madal ning inimese peaga praktiliselt ühel tasapinnal, kipubki sahmakas kõigepealt nägu tabama.

Kui aga uurida vanu suitsusaunu, selgub, et meie esivanemad suutsid sellise nähtuse üsna lihtsalt ära hoida. Nimelt oli üks sauna aampalkidest paigaldatud nii, et keriselt üles kerkiv kuum leil tõusis üles, läks vastu aampalki ja keeras sealt allapoole. Nõnda ei tõuse leil lae alla ega taba laval olijat, vaid suundub alla, andes terves ruumis ühtlast ja mõnusat leilikuumust.

Seda esivanemate tarkust silmas pidades ja ära kasutades võiks planeerida ka tänapäevast sauna ning sellise aampalgi kerise ja lava vahele lakke kinnitada.

Nendes saunades, mis on juba kasutuses, võib samuti sellist leili hajutamise trikki proovida. Leilitõkke võite teha näiteks prussidest, pooleks saetud palgist või sauna sisustusstiiliga kokku sobivast materjalist.

Allikas: Maaleht.ee

Suitsusauna plaan - PALK PROJEKT OÜÜhe näitliku suitsusauna ehitus lahenduse piltidega on Mooska lehel võimalik tutvuda siin (skeem paremal).