Puuküttega keris

Puuküttega saunakerisSauna muudab saunaks tema keris. Soome sauna aluseks on hea puuküttega keris, mis suudab lisaks ruumi "kütmisele" leiliviskamise ajal piisavalt vett aurustada. Tulemuseks on meeldiv saunaelamus.

Puuküttega kerise tööpõhimõte on lihtne. Põlemine soojendab korpust ning kive, mis soojendavad omakorda ruumi.

Kerise suurus peaks olema tasakaalus ruumi suurusega. Oluline on just kivide kogus. Liige vähe kive tähendab, et leili saamiseks peab kerisel kogu aeg olema "terav tuli all". Oluline on veel kerise paiknemine ning "värske" õhu juurdevõtt.

Väljast (seina tagant) köetavatel keristel saab küttekolle värske õhu eest ruumist ning kerisel puudub otsene vajadus värske õhu järgi. Piisab 1-2cm avavusest leiliruumi ukse all. Leiliruumis sees paiknevad puuküttega kerised vajavad aga kindlasti eraldi "välise" õhuava kerise ette (tava või alla), et tagada hea põlemisprotsess ning meeldiv õhk leiliruumis. Samuti tuleks teha õhu väljatõmbeava.

Ventilatsioonist saunas.NB! Kindlasti ei tohiks õhu väljavoolu ava paikneda kerise kohal. Pigem on heaks asukohaks seina ülaosa, et liigselt kuuma õhku minema ei juhitaks (sauna jahutamine). Mehaanilise ventilatsiooni korral soovitan väljatõmbeava panna lava alla (allapüoole jalgade kõrgust).

IDEE! Horisontaalse laudise korral saab kasutada ära ka ventileerimiseks laudise taga olevat õhuvahet.

Õhuliikumine saunas seina kaudu

Õhu liikumisest saunas.

Kividega üpmbritsetud saunakerisKütmise seiukohast on meeldiv, kui ahjusuue asub väljaspool leiliruumi. Mõelda tuleks veel kerise paiknemisest lava suhtes, et tagatud oleks ohutus ja keris ei "kõrvetaks" laval istudes.

Meeldivaks uuenduseks on kividega ümbritsetud kerised. Kerise ümbristsemine kividega eemaldab ebameeldiva metalli kuumakiirguse jalgadelt, mis lausa "põletab".

Varem ümbritseti telliskividest seainaga keriseid, siis nüüd on saadaval erinevaid kivide võrguga ümbritsetud keriste mudelied.

 

Hüva leili!